AREAS AND SUBAREAS

1.- EXPLORATION AND EXTRACTION OF MINERAL RESOURCES. RELATION TO THE TERRITORY.

Chairman: JUAN RAMÓN GARCÍA SECADES
1.1.- INVESTIGATION AND PROSPECTION OF MINERAL RESOURCES (Subarea managers: José Luís Peón González / Bárbara Gómez Delgado)
1.2.- METAL MINING AND METALLURGY (Subarea managers: Manuel Villalón Cuesta / Francisco Sierra García)
1.3.- NON-METAL MINING AND INDUSTRIAL ROCKS (Subarea manager: Pascual León Marco)
1.4.- ENERGY RESOURCE MINING (Subarea manager: Juan Manuel Álvarez González)
1.5.- EXCAVATION TECHNIQUES IN MINING AND CIVIL USES. EXPLOSIVES (Subarea managers: Juan Sánchez y Sánchez Tembleque / Jesús Ángel Pascual de Blas)

 

2.- RAW MATERIALS AND THEIR PROCESSING

Chairman: JAVIER TARGHETTA ROZA 
2.1.- MARKETS (Subarea managers: Augusto Martínez González/ Rafael Salgueiro López)
2.2.- METALLURGY AND IRON AND STEEL INDUSTRY (Subarea managers: Esther Alonso Álvarez / Lidia Gullón Corral)
2.3.- NEW MATERIALS (Subarea manager: Rosa María Menéndez López)
2.4.- RECYCLING AND CIRCULAR ECONOMY (Subarea manager: Rosa María García Piñeiro)
2.5.- CONSTRUCTION MATERIALS (Subarea manager: Manuel Melgar Oliver / Joaquín Targhetta Orozco)

 

3.- ENERGY

Chairman: JOSÉ LUIS DEL VALLE DOBLADO
3.1.- RENEWABLE ENERGIES AND GEOTHERMAL ENERGY (Subarea manager: Carlos López Jimeno)
3.2.- ENERGY FROM FOSSILE FUELS (Subarea managers: Eloy Álvarez Pelegrý / Manuel Doblado Arrayas)

3.3.- NUCLEAR ENERGY (Subarea manager: Antonio González Jiménez)
3.4.- ENERGY ACCUMULATION SYSTEMS (Subarea manager: Diego Ramírez Galán)

 

4.- WATER

Chairman: JUAN ANTONIO LÓPEZ GETA
4.1.- SURFACE AND UNDERGROUND HYDROLOGY (Subarea managers: Miguel Martín Machuca / Ricardo Cantos Robles)
4.2.- WATER AND MINING. MINERAL AND THERMAL WATERS (Subarea managers: Juan Carlos Baquero Úbeda / Myriam Machado Alique)
4.3.- TECHNOLOGY AND USE OF NON-CONVENTIONAL WATER RESOURCES (Subarea managers: Pedro Hernández Vaquero / Francisco Javier Elorza)
4.4.- GEOLOGICAL AREA FOR WATER AND WASTEWATER MANAGEMENT. INJECTION/RECHARGE (Subarea managers: Gerardo Ramos González / Ester Sánchez Sánchez)
4.5.- PROTECTION AND CONSERVATION OF NATURAL WATER ECOSYSTEMS (Subarea managers: Manuel Vázquez Mora / Mercedes García Padilla)

 

5.- MANAGEMENT SYSTEMS AND REGULATORY FRAMEWORK

Chairman: JOSÉ LUIS TEJERA OLIVER
5.1.- ENVIRONMENTAL MANAGEMENT AND SUSTAINABLE MINING SYSTEMS (Subarea managers: Manuel José García Gómez / Vicente Gutiérrez Peinador)
5.2.- OCCUPATIONAL RISK PREVENTION AND SOCIAL RESPONSIBILITY (Subarea managers: Jesús Portillo García-Pintos / Heliodoro Mariscal Álvaro)
5.3.- BUSINESS MANAGEMENT, QUALITY AND CONTINUOUS IMPROVEMENT (Subarea managers: Luis Onieva Giménez / José Miguel Quintana Figueroa)
5.4.- LEGISLATION AND REGULATIONS (Subarea managers: César Luaces Frades / Manuel Vázque Mora)
5.5.- ENERGY MANAGEMENT SYSTEMS (Subarea manager: Alberto Carbajo Josa)